Wystawa Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2017


 
Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych to zbiór prac absolwentów uczelni artystycznych z całej Polski. Już po raz dziewiąty mamy szansę podziwiać zaskakujące, nowatorskie i wyjątkowe dzieła wystawione w Zbrojowni Sztuki. Szeroka przestrzenność tematów szokuje i zmusza do zastanowienia się nad tym, co istotne. Z prac wyłaniają się lęki i nadzieje młodych artystów, którzy w dziełach bez skrępowania mówią o swoich odczuciach dotyczących własnego życia i problemów codziennego świata.

Na wystawie poruszono gamę istotnych problemów: zmierzono się z zagadnieniem idealizacji zakochanych w filmach romantycznych i zestawiono ich obraz z równie upiększoną produkcją czekolady, ukazywanej w reklamach. Zwrócono uwagę na problemy ekologiczne, sposób przedstawiania kobiet w ich tradycyjnej roli, izolację uchodźców. Dyplom „no to do zo bo po co” (Yui Akiyama Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) jest zbiorem dojrzałych refleksji autorki na temat życia i emigracji, przedstawiony w prosty sposób: autorka do cyklu grafik napisała zbiór tekstów, które razem stanowią spójną, urokliwą całość. Przykładowo do grafiki, w której przez złączone w kształt serca dłonie obserwujemy morze, autorka napisała historię o zakochanym mężczyźnie. Nazywał on swoją kobietę niebem, a ona go – morzem. Gdy wylatywała, zamiast żegnać ją na lotnisku, pojechał obserwować morze, które z miejsca, w którym siedział, wyglądało jakby łączyło się z niebem.

Prostota i silne emocje urzekają również w pracy Agaty Klepki „Miało być o miłości, smutku, ciszy, głodzie, ale jest sobota wieczór, więc sorki.”. Artystka na przykładzie zabałaganionego, obklejonego krzyczącymi grafikami i napisami pokoju ukazuje to, co każdemu człowiekowi zdarza się czuć – zagubienie, samotność, rozpacz, potrzebę bliskości.

Duże poruszenie budzi też praca Cezarego Adamowicza „Dialog”, czyli połączenie dźwięku, wibracji i drewnianego stołu, zastawionego szkłem i starą, pamiątkową cukiernicą. Jest to nowatorski zapis historii rodziny, który trafia w samo sedno, poruszając w oglądającym najwrażliwsze struny.

Wystawa Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych jest wyjątkowym wydarzeniem, na które zawsze czekam z niecierpliwością. Oglądając prace czuję radość, złość albo wzruszenie, a to wszystko dzięki wysiłkowi i oryginalności absolwentów ASP. Serdecznie polecam zatrzymać się na moment gdzieś w codziennym biegu, pomiędzy powrotem z pracy, a kupnem bułek i pietruszki, i pozwolić sobie na chwilę zastanowienia w Zbrojowni Sztuki.

Podczas trwania wystawy wyłonione zostały nagrody: Nagroda Rektorów, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska, Nagroda Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz Nagroda Krytyków.

Czytaj więcej o nagrodach.

Ula Sikora