SLOT Pomorze 2016 – relacja

 

10.09.2016 r. w parku Kolibki odbył się Slot Festival. Jest to festiwal, który ma w Lubiążu i Wrocławiu długoletnią tradycję – historia Slotu sięga lat 80. W Lubiążu odbywa się od 2001 roku,  wcześniej miał miejsce w twierdzy  Boyen w Giżycku. W Gdyni  Slot odbył się po raz trzeci. Jest organizowany przez Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych.

Organizatorzy festiwalu doceniają artystów niezależnych, tworzących ze względu na wewnętrzną potrzebę wyrażenia się i komunikowania, nie koniecznie popularnych medialnie – „Chodzi o to, aby pokazać, że są ludzie robiący ciekawe rzeczy, posiadający oryginalne zajęcia, które mogą inspirować innych, np. robienie zabawek z odpadów.”

Bardzo ważną częścią imprezy jest publiczność  – jest to festiwal ludzi. Jego ideą jest, aby budować relacje poprzez rozmowę, tworzyć więzi, uczyć się. Dzięki tak tworzonej atmosferze festiwal z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. Ludzie przyjeżdżają dla bycia razem, spędzania razem czasu. Dodatkowo zyskują inspirację twórczą, biorą udział w dyskusjach tematycznych, warsztatach, koncertach i wystawach.

Na tegorocznym Slocie uczestnicy mieli do wyboru udział w zajęciach z kreacji – m.in. podczas warsztatów komiksowych, pleneru malarskiego, wystaw (w Lonżowni zawisły prace malarskie Alicji Kubickiej, Agnieszki Majewskiej i Edyty Kowaleskiej), rekreacji – w parkourze, warsztatach tanecznych, planszówkach, spektaklach teatralnych, pokazach filmowych oraz koncertach.

Na terenie festiwalu zawsze jest kafejka – miejsce gdzie można nie tylko napić się dobrej herbaty czy kawy (w tej edycji można było nauczyć się prostego sposobu parzenia dobrej kawy bez użycia ekspresu), ale pobyć razem, porozmawiać, podyskutować. To świetna okazja do zawarcia nowych znajomości, spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.