„Przestrzeń i konstrukcja” – Zofia Artymowska

Zofia Artymowska urodziła się 1923 roku w Krakowie. W latach 1945 – 1950 studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Miała ponad 30 indywidualnych wystaw m.in. w Pradze, Londynie, Nowym Jorku, Warszawie oraz brała udział w wielu wystawach łączonych (Monachium, Paryż, Kolonia, New Delhi, Teheran, Caracas, Pekin, Londyn, Kuwejt…)

Artystka tworzyła malarstwo abstrakcyjne, oscylujące pomiędzy art informel, a abstrakcją geometryczną, wywodzącą się z konstruktywizmu. Początkowo w swoich pracach posługiwała się elementami prostymi, jak kreska czy okrąg, by w końcu wykorzystać zwielokrotniony moduł formy cylindrycznej – walec, jako element maszyny lub element sam w sobie. Bryła ta została przedstawiona w różnorodnych wariantach kolorystycznych i kompozycyjnych. W ten sposób powstał cykl Poliformy, a następnie cykl Przestrzeń Zwielokrotniona.

Prace Zofii Artymowskiej uformowały się z matematycznej dokładności. Każdy element ma w nich przemyślane i starannie wyliczone miejsce. Obrazy pozwalają na wpisanie w nie własnych emocji i odczuć, nie narzucając swoją formą bezpośrednich skojarzeń. Inspiracją mogą być jedynie nadane im tytuły, takie jak: „Pejzaż wiosenny”, „Wielki Mongoł”, „Ballada”, „Skrzydła”, „Disneyland”, „Pejzaż mechaniczny”.

Obecnie prace artystki znajdują się w zbiorach Museo de Bellas Artes w Bogocie, Museum of Modern Art w Bagdadzie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Krakowie, Muzeum w Bochum oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

ZOFIA ARTYMOWSKA.PRZESTRZEŃ I KONSTRUKCJA
Wystawa: 14.07.2017 – 10.09.2017
Miejsce: Odział Zielona Brama/ Muzeum Narodowe w Gdańsku

Ula Sikora