Otwarcie Patio na ASP w Gdańsku

25 stycznia 2018 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowopowstałego obiektu na mapie artystycznej Trójmiasta – Patio w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest to przeszklone, nowoczesne pomieszczenie, które znajduje się w gmachu głównym ASP. Urządzone jest w kolorach żółci, czerni i szarości, a przeszklony sufit i ściana nadają mu wyjątkowy klimat.

W zamierzeniu Patio ma być otwartą i bezpieczną przestrzenią dla wszystkich zainteresowanych sztuką. To właśnie w tym miejscu mają odbywać się rozmaite wydarzenia kulturalne – wykłady, koncerty, przedstawienia teatralne i inne – przynajmniej trzy razy w tygodniu. Działanie Patio ma na celu przybliżyć kulturę i sztukę wszystkim, którzy potrzebują chwili oddechu i refleksji. Wstęp na wydarzenia artystyczne ma być darmowy.

Na wydarzeniu otwarcia panowała swobodna atmosfera, głownie za sprawą prowadzącego spotkanie Abelarda Gizy. Dobrym pomysłem było przydzielenie tej funkcji osobie tak energicznej i zabawnej, w dodatku częściowo powiązanej z uczelnią. Warto bowiem wspomnieć, że dziadkiem Abelarda Gizy jest malarz i rysownik Hugon Lasecki, który nie tylko ukończył Akademię Sztuk Pięknych, ale również przez wiele lat był jej profesorem. Dzięki tak trafnemu doborowi prowadzącego spotkanie wyraźnie wyróżniało się na tle tak wielu mu podobnych.

Zaproszeni goście mieli zaszczyt usłyszeć przemowę mi. in. Rektora ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Prezydent zwrócił uwagę na fakt, iż Akademia Sztuk Pięknych jest jedyną uczelnią w Gdańsku, której gmach znajduje się na terenie zabytkowego Głównego Miasta, co jest nie tylko przywilejem, ale również wymagającym obowiązkiem.

Otwarcie uświetniły występy: magiczny koncert zespołu Algorythm oraz muzyczna kreacja Bass Jan Other.

Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budowa Patio kosztowała ponad 7 mln złotych.
Harmonogram wydarzeń dostępny będzie na stronie: www.patioasp.pl

Trzymam kciuki za żywe działanie Patio na ASP. Myślę, że właśnie takiego miejsca brakowało w Gdańsku – otwartego i przyjaznego dla każdego, kto chce odetchnąć w innym miejscu niż kino, kawiarnia czy kanapa we własnym mieszkaniu – a przy tym ugryźć nieco kultury.

Wcześniejsze artykuły o Patio: Wkrótce otwarcie Patio na ASP w Gdańsku, Nowa przestrzeń na ASP w Gdańsku.

Ula Sikora