Narracje 2017 – zapowiedz 9. edycji

Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską ogłosiły termin i miejsce tegorocznych Narracji. Oficjalnie wiadomo więc już, że w tym roku artyści zagoszczą w Brzeźnie w dniach 17-18 listopada 2017. Kuratorką 9. edycji została Anna Czaban – kulturoznawczyni, kurator wystaw zbiorowych i indywidualnych, krytyk sztuki, a obecnie kuratorka projektów społecznych w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Hasło tegorocznej edycji to „Poza sezonem”. „Główna oś opowieści o Brzeźnie będzie prowadzić przez prawdziwe i funkcjonujące jedynie w legendach historie o uzdrowiskowym charakterze tego miejsca. Przywołanie atmosfery kurortu nie będzie opierało się tylko na nostalgicznej, teatralnej mistyfikacji, przypominającej świetność dawnego kąpieliska, gdzie w Domu Zdrojowym bawili kapitanowie i admiralicja, ale będzie też próbą zweryfikowania wyobrażeń na ten temat i skonfrontowania ich z aktualną rzeczywistością i potrzebami mieszkańców Gdańska” – mówi Anna Czaban.

Zaproszeni do udziału w festiwalu artyści będą eksplorować niegdyś uzdrowiskowy charakter dzielnicy wraz z jej historią i architekturą. Spotkanie w dawnym kurorcie poza sezonem  ze sztuką pozwoli na zwrócenie uwagi na to, co umyka odwiedzającym dzielnicę w zgiełku lata.

„Interwencje artystyczne będą miały na celu między innymi sprowokowanie u widzów poczucia autentyczności (za Tomem Selwynem), budowanego na podstawie zarówno wiedzy eksperckiej i wiedzy faktograficznej (tzw. autentyczności zimnej), ale także, jeśli nie przede wszystkim, emocji, antycypowanych oczekiwaniem na niecodzienne przeżycie (tzw. autentyczność gorąca). Zadanie to będzie o tyle ciekawe, że perspektywa ta zostanie skonstruowana wbrew naturalnym dla letniskowego charakteru Brzeźna warunkom pogodowym – późną jesienią. Przesunięcie, dokonane za sprawą sztuki, może przyczynić się do bardziej wiarygodnego obrazu uzdrowiska, skoncentrowanego w ramie swojej reprezentacji i przedstawionego wraz z otaczającym go kontekstem, wielokrotnie niewidzialnym w upalnie słodkich wakacjach nad morzem” – komentuje Anna Czaban.

Narracje odbywają się od 2009 roku. Przez lata miały miejsce w śródmieściu, na terenach stoczniowych i we Wrzeszczu, by w 2015 roku przenieść się śladami przemytników do Nowego Portu, a rok później na Biskupią Górkę. Kuratorami poprzednich edycji Narracji byli: Bettina Peltz (2009-2011), Steven Matijcio (2012), Rob Garrett (2013), Anna Witkowska i Adam Witkowski (2014), Anna Smolak (2015) i Stach Szabłowski (2016).