Legendarna Młoda Polska

Okres Młodej Polski był wyjątkowy w historii naszego kraju i przełomowy dla polskiej sztuki. To właśnie wtedy Kazimierz Przerwa – Tetmajer z zapartym z zachwytu tchem wpatrywał się w podhalańskie szczyty, a Wyspiański tylko udawał pijanego na weselu Lucjana Rydla, kreśląc już w umyśle pierwsze sceny „Wesela”.

Odwiedzając wystawę Legendarna Młoda Polska w Muzeum Narodowym, odnajdziemy wszystko, z czym może kojarzyć się ta epoka – od inspiracji mitologią i motywów magicznych, przez fascynację życiem wiejskim, aż do wpływów orientalnych. Artyści przełomu XIX i XX wieku odwrócili się od akademizmu i zaczęli wykorzystywać kierunki takie jak symbolizm, ekspresjonizm i impresjonizm, które były bardziej adekwatne do opisu tej żywotnej, kolorowej epoki.

Przyglądając się dziełom Axentowicza, Wiessa, Malczewskiego czy Fałata możemy niemal poczuć zapach kłosów zboża w sierpniowe popołudnie albo zachwycić się tatrzańskim zachodem słońca Wyczółkowskiego. Malarze po mistrzowsku grają światłem i kreską, odsyłając nas w świat snów i wyobraźni, w którym można się zagubić. Ponad 100 obrazów 53 artystów podzielono tematycznie: lekcja impresjonizmu, fascynacja folklorem, obraz kobiety, wizerunek artysty, martwa natura.

Warto odwiedzić tę wystawę nie tylko dlatego, że należy doceniać dzieła słynnych, polskich artystów. W każdym z tych obrazów może kryć się fascynująca historia, zajmujący szczegół albo miejsce, odwiedzone w zeszłym roku na wakacjach z rodziną… A to wszystko przestawione w piękny, magiczny sposób.

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział Zielona Brama
Czas: 2.06 – 10 09.2017 r.

Ula Sikora

 

Fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku