Grafika Szczęśliwego Przypadku, w której może wydarzyć się wiele – relacja z wystawy

15 Lipca 2017 w w restauracji L’Entre Villes odbył się wernisaż z cyklu „ Jak smakuje sztuka”. Pozwolił nam podziwiać nieznaną dotąd formę linorytu.

Artysta – Karol Lewalski – ukazuje dzieła powstające za sprawą ujarzmienia przypadku. Kiedy tworzy, w jego głowie przewija się wiele różnorodnych pomysłów i nastrojów. Zaczynając od aktu potrafi zakończyć swoje dzieło na rybkach w akwarium. „Efekt końcowy jest nieznany i to mnie pociąga”- mówi artysta.

W chwili, w której tworzy, w pełni oddaje się sztuce. Linoryt jest według niego „Techniką masochistyczną polegającą na odbijaniu, suszeniu oraz dłubaniu, które może potrwać nawet do dwóch miesięcy.” Oryginalny młody artysta posługuje się szeroką paletą barw, które łączy ze sobą w niezwykły sposób.

Słowo klucz, jakim jest „Przypadek”, przewija się przez całą twórczość Lewalskiego. Jest to dewiza, którą kieruje się artysta. Lubi eksperymentować. Wykorzystuje przeróżne przedmioty codziennego użytku, takie jak koszulka lub makaron, aby odbić i utrwalić na płótnie coś niezwykłego.

Każdy z gości wystawy mógł prześledzić proces twórczy artysty, zarejestrowany na odtwarzanym w prestrzeni galerii filmie. Był on bardzo pomocny w dokładnym zrozumieniu przebiegu pracy. Miłym zaskoczeniem było także wystawienie kilku prac na zewnątrz budynku Willi. Zdaniem artysty obrazy w świetle dziennym przybierają całkiem inny kształt, dzięki czemu powstaje wiele różnych interpretacji, zależnych jedynie od miejsca ekspozycji.

Można zatem zaliczyć wystawę Lewalskiego do wydarzeń, o których się nie zapomina. Niezwykle miło było zobaczyć, jak powstają dzieła sztuki oraz samemu dotknąć przedmiotów, którymi się posługuje podczas tworzenia.

Liczymy, że jeszcze nie raz usłyszymy o Tym wspaniałym artyście.

Karol Lewalski, ur. 1986 r. – artysta tworzący linoryty, wyróżniający się oryginalnym stylem oraz niebanalną umiejętnością łączenia barw. Asystent w Pracowni Podstaw Kreacji Wizualnej prof. Waldemara Marszałka na ASP w Gdańsku. Zdobywca licznych nagród, min.: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej (2013), 3 nagroda na 9 Biennale Grafiki Studenckiej (2015), druga nagroda Prezydenta miast Gdańska | Pomorska Grafika Roku (2016).

Magdalena Mitkowska-Zwijacz

Fot. Tomasz Zwijacz