Gdynia Design Days 2019

Ponad 130 wydarzeń, w tym 24 wystawy, 27 otwartych wykładów i 27 bezpłatnych warsztatów. 12. edycja Gdynia Design Days pod hasłem POLARYZACJA już 6-14 lipca w Gdyni!

Co jest ważniejsze: indywidualny interes czy dobro wspólne? Unikatowe produkty czy te tanie i łatwo dostępne? Lokalnie czy globalnie? Offline czy online? Ja czy my? POLARYZACJA to swoista rozbieżność, dychotomia w poglądach i opiniach. Niesie ona za sobą chęć podjęcia dialogu, skonfrontowania sprzecznych poglądów w zgodzie z interesami rożnych grup społecznych. Świat, 
w którym żyjemy ma tendencje do tworzenia coraz szerszych podziałów. Podczas GDD 2019 chcemy stworzyć forum do debaty i wyciągnąć wnioski, które pomogą odpowiedzieć na te pytania i wskażą kierunki dalszego działania na przyszłość.

Program obejmuje ponad 130 różnorodnych i inspirujących wydarzeń. Dni festiwalu zostały podzielone na bloki tematyczne skoncentrowane wokół tematu polaryzacji w kontekście mody, grafiki, wzornictwa, architektury miasta oraz wnętrz. Podczas GDD nie zabraknie również pobudzających kreatywność wydarzeń dla dzieci.
Warto wcześniej przyjrzeć się programowi festiwalu i wybrać ulubione wydarzenia, bo naprawdę dużo będzie się działo!

6 lipca zapraszamy na uroczyste otwarcie festiwalu, wernisaż wszystkich wystaw oraz na design Parkrun – bieg na 5 kilometrów. Niedziela, 7 lipca, poświęcona zostanie głównemu tematowi wydarzenia – POLARYZACJI. Tego dnia warto wybrać się na wykład przewodniczącej komitetu członkowskiego World Design Weeks – Ingrid con der Wacht – „Design sprawia, że świat się kręci” oraz wykład Zuzanny Skalskiej nt. future thinking. Przez cały weekend w Domu Rzemiosła w Gdyni odbywać się będą targi i warsztaty młodego polskiego designu z cyklu Cloudmine.

Szczególnej uwadze polecamy główną wystawę festiwalu, której kuratorem jest Izabela Bołoz, pn. „Ja czy my”. Wybrane prace pokażą spolaryzowane tendencje wcielone w rzeczywiste projekty. Niektóre z nich wspierają pragnienie samorealizacji, poznania siebie i spełnienia marzeń. Systemy, które za nas troszczą się o innych, oszczędzają czas. Wystawa zachęca do zastanowienia się nad tym, gdzie leży nasze poczucie szczęścia i zadowolenia z życia.

Warto również zobaczyć wystawę-eksperyment studia UAU project – „Print ‘n paste”. Przekonamy się dzięki niej, jak z łatwo dostępnych surowców, jak piasek, liście, skoszona trawa, wióry czy fusy po kawie, wytworzyć obiekty wykorzystując druk 3D. Natomiast na wystawie „2°C” przyjrzymy się głównym przyczynom zmiany klimatu, jak również zaprezentujemy konkretne działania, które sami możemy wprowadzić, by wspierać ochronę środowiska naturalnego. Pod tą samą nazwą odbędzie się cykl warsztatów dla dzieci, podczas których najmłodsi dowiedzą się jak dbać o środowisko naturalne, ucząc się jak stworzyć eko-środki czyszczące, jak zastąpić plastikowe opakowania, w jaki sposób generować mniej śmieci czy jak oszczędzać energię. W Experymencie odbywać się będzie wystawa dla dzieci i dorosłych na temat zjawiska polaryzacji światła.

Po kultowej już wystawie z zeszłego roku, prezentującej dorobek Karola Śliwki, Muzeum Miasta Gdyni przygotowało kolejną odsłonę z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Tym razem będziemy mogli podziwiać prace twórczości Barbary Hoff, w tym liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne.

Ważnym elementem festiwalu będzie coroczny przegląd prac młodych polskich twórców, którzy 
w niedalekiej przyszłości będą odpowiedzialni za projektowanie otaczających nas produktów, przestrzeni, usług i procesów. W ramach cyklu Nowa Generacja swój dorobek zaprezentują najlepsi studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Katowicach, School of Form oraz Politechniki Koszalińskiej.

W ramach GDD 2019 odbędzie się również dużo ciekawych wydarzeń towarzyszących. Przez cały czas trwania festiwalu w IV budynku PPNT zapraszamy do strefy spotkań TŁOK Kawiarnia i letniej czytelni, przygotowanej specjalnie na festiwal przez Bibliotekę z Pasją. Jak co roku specjalnie na festiwal powstanie kolekcja MANUBA – seria unikatowych produktów, w tym roku realizowanych w pracowniach rzemieślniczych znajdujących się na terenie PPNT. Nie możemy zapomnieć o przeglądzie filmowym w Gdyńskim Centrum Filmowym, klubie festiwalowym w Domu Idei czy wystawie Design w Mieście, którą można oglądać już od 1 czerwca w trójmiejskich lokalach gastronomicznych.

Na wystawy i wykłady wstęp wolny, za wyjątkiem Design talks Business Summit i cyklu Design talks Business First Steps. Na wszystkie warsztaty obowiązuje rejestracja, która rusza 10 lipca 2019 roku.
ZOBACZ PEŁNY PROGRAM.