Don’t fence me in – wczesne prace Güntera Grassa


 
Günter Grass. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 roku, malarz, rzeźbiarz. Narodzony w Gdańsku kontrowersyjny buntownik o wzroście poniżej średniej, miłośnik fajki, feminista, człowiek żywo zainteresowany polityką. Mieszkał przy ulicy Lelewela 13 (wówczas Labesweg) w dzielnicy Wrzeszcz (wówczas Langfuhr).

Na wystawie „Don’t fence me in” poznajemy go z zupełnie innej strony. Zaprezentowane prace powstały w latach 1948-52, gdy zaledwie dwudziestokilkuletni artysta próbował odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Na ekspozycji znajdują się obrazy z elementami ekspresjonizmu i kubizmu, wykonane akwarelami, przedstawiające portrety przyjaciół artysty, wizerunki miasta, krajobrazy. Zaprezentowano również grafiki nakreślone tuszem oraz prace ze szkicownika artysty. Mamy możliwość zobaczyć pierwsze akty Grassa, powstałe pod okiem rzeźbiarza Josefa Magesa. To właśnie wtedy artysta poznaje zasady prawidłowego ukazywania ludzkiego ciała i uczy się rysować.

W Gdańskiej Galerii Güntera Grassa odnajdziemy również mapę Düsseldorfu po roku 1945, z wskazanymi miejscami, w których żył, pracował, i spędzał wieczory artysta.

Zaprezentowane prace odnaleziono w 2013 roku w starym mieszkaniu Grassa w Dusseldorfie, ukryte pod schodami. Oprócz rzeźb i grafik znalazły się tam również fragmenty powstającej wtedy powieści: Blaszanego Bębenka, które również umieszczono na wystawie.

Jak rodzi się wielki artysta? Na to pytanie możemy szukać odpowiedzi na wystawie wczesnych prac Güntera Grassa – prac o niekoniecznie prawidłowych proporcjach i dopracowanej kresce, jednak stworzonych przez młodego człowieka, z którego rozkwitnie człowiek światły i wszechstronny. Serdecznie zapraszam i polecam.

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska – Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34-37
Wystawa: 23.06 – 29.10.2017

Ula Sikora