Artystyczny finał warsztatów dla młodzieży! Zobacz efekty!

Przez dwa miesiące młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w PROJEKCIE: #JA, czyli kreatywno – psychologicznych warsztatach organizowanych przez szkołę oraz Teatr Nowy im.
Witkacego. Celem zajęć było podniesienie samooceny u nastolatków, którym ciężko było uwierzyć we własne możliwości oraz docenić swoje talenty. Dzięki realizacji artystycznych działań, mogli
wyrazić emocje i otworzyć się na nowe formy autoekspresji. Finałowy filmik z pracami uczestników można zobaczyć na kanale YouTube teatru!

Czas pandemii jest trudny dla wszystkich. Zwłaszcza dla młodzieży, której zabroniono wychodzić z domu oraz z dnia na dzień zmieniono tryb życia. Warsztaty dały im możliwość spotkań i kreatywnego spędzenia czasu. Otworzyły nastolatków na sztukę współczesną oraz działalność artystów, których do tej pory nie znali. Dzięki zajęciom zaznajomili się z twórczością Mariny Abramović, Artiego Grabowskiego czy Piera Manzoniego. Niekonwencjonalne pomysły malarzy, performerów i rzeźbiarzy pokazały młodym ludziom różne formy autoekspresji, które miały być inspiracją do tworzenia własnych form wypowiedzi. – Projekt #JA był świetną formą spędzenia wolnego czasu – mówi Nikolas Żurawski, uczestnik zajęć. – Na warsztatach była mega miła atmosfera, zawsze mogłem przedstawić własne zdanie bez obawy, że zostanę wyśmiany czy niezrozumiany. Mogłem porozmawiać na ważne i ciekawe tematy, czego, niestety, nie doświadczam zbyt często w szkole. Ale też lepiej poznałem siebie i dostrzegłem nowe możliwości rozwoju.

Oprócz warsztatów kreatywnych prowadzonych przez Marię Pyrek i Natalię Królak, licealiści uczestniczyli w warsztatach psychologicznych moderowanych przez Aleksandrę Musielak. Podczas
tych zajęć pracowali nad zbudowaniem konstruktywnego obrazu siebie oraz podejmowali refleksję nad swoimi cechami. Z jednej strony uczyli dostrzegać swoje słabe i mocne strony, z drugiej ćwiczyli zmianę stosunku do siebie, tak, aby wzmocnić wiarę we własne możliwości. Młodzież przeszła również trening marzeń, podczas którego formułowała swoje cele i uczyła się planować drogę do ich osiągnięcia.

W projekcie wzięło udział 14 licealistów z V Liceum Ogólnokształcącego: Natalia Worach, Dominika Jastrzębska, Anastazja Szłyk, Dominik Idaczyk, Oliwia Górniak, Natalia Krajewska, Piotrek Cywiński, Kajtek Prusiecki, Gosia Karkocka, Kacper Kula, Paulina Serafin, Nikolas Żurawski, Antoni Buraczewski,
Klaudia Żółć.

Udział w projekcie był bezpłatny. Został zrealizowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.

Filmik podsumowujący warsztaty: 

https://www.youtube.com/watch?v=-_w9iY95yV0&t=317s